n Genealogia genetyczna: Która firma? Ile kosztuje test DNA?

Która firma? Ile kosztuje test DNA?

/
100 Comments

Istnieją trzy główne firmy, które specjalizują się w wykonywaniu testów genetycznych dla celów genealogicznych – są to 23andMe, Ancestry i Family Tree DNA. Każda z nich ma swoje wady i zalety, więc wybór właściwej zależy od Twoich priorytetów.

UWAGA: Ostrzegam przed zamawianiem testów DNA w polskich firmach - są znacznie droższe, nie dają dostępu do bazy krewnych i badają przeważnie mniej pozycji. Więcej na ten temat tutaj.


Testy autosomalne

Wszystkie z tych trzech firm oferują testy autosomalne. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wynikach zdrowotnych, 23andMe jest właściwym wyborem. Ponieważ wiele osób bada się w 23andMe właśnie ze względów zdrowotnych, spora część użytkowników tej strony w ogóle nie interesuje się genealogią i nie odpowiada na wiadomości. Mimo to 23andMe ma wiele cennych narzędzi genealogicznych – najdokładniejsze wyniki etniczne (można zobaczyć które segmenty DNA pochodzą z danej populacji) czy możliwość sortowania wyników według linii (krewni ojca osobno i krewni matki osobno - narzędzie niedawno wprowadzone również w FTDNA). Niestety cena testu wynosi 199$, a koszty wysyłki do Polski są dość wysokie – 86,99$. Każdy kolejny zestaw zamówiony na ten sam adres (i łącznie opłacony) ma 20% zniżki. Jeśli korzysta się z niezależnej firmy zajmującej się przesyłaniem paczek z adresu przejściowego (np. Shipito)  koszt przesyłki może zmaleć do ok. 20-30$. Łączny koszt testu (razem z wysyłką) wynosi więc w najtańszym wypadku ok. 220$ (ok. 850 złotych). 23andMe – w przeciwieństwie do dwóch pozostałych firm – bardzo rzadko oferuje sezonowe zniżki.

Ancestry i Family Tree DNA oferują bardzo podobne testy autosomalne i są najlepszym wyborem dla celów genealogicznych (istnieje również możliwość uzyskania na ich podstawie wyników zdrowotnych za pomocą zewnętrznego programu Prometeaza). Ponieważ obie firmy są skoncentrowane na genealogicznym zastosowaniu testów genetycznych użytkownicy ich stron zwykle wiedzą dość sporo o historii swych rodzin, co ułatwia znalezienie krewnych. FTDNA często ma promocje (z okazji Dnia Ojca, Dnia Matki, Dnia DNA, Świąt Bożego Narodzenia itd.) – zwykle cena zostaje wtedy obniżona z 79$ do 69$ (ok. 280 złotych). Wówczas za podobną cenę do ceny jednego zestawu 23andMe (ok. 230-240$ łącznie z kosztami przesyłki, tj. 880-920 złotych) można zamówić aż trzy testy w FTDNA (np. dla rodziców i babci).

UWAGA: Jeśli chcesz zbadać DNA starszego członka rodziny, najlepszym wyborem jest Family Tree DNA. Ich laboratorium przechowuje próbki przez okres co najmniej 25 lat, co pozwala na ponowne zbadanie DNA, gdyby kolejne pobranie próbki było w przyszłości niemożliwe.

Chromosom Y i DNA mitochondrialny

Chromosom Y i DNA mitochondrialny badają z tych trzech firm 23andMe i Family Tree DNA (warto jednak zaznaczyć, że w 23andMe nie są badane wystarczająco dokładnie, by mogły potwierdzić genealogiczne pokrewieństwo). W Family Tree DNA najlepiej jest rozpocząć badania od testu Y37, którego cena wynosi 169$ (179$ z przesyłką), czyli ok. 680 złotych. Cena ta jest niższa w okresie promocyjnym.

Jeśli chcemy zbadać DNA mitochondrialny najlepiej wybrać pełne sekwencjonowanie DNA mitochondrialnego w Family Tree DNA za 199$ (209$ z przesyłką), czyli ok. 790 złotych. Jest to najdokładniejszy test mitochondrialny dostępny na rynku.

23andMe bada chromosom Y i DNA mitochondrialny w ramach testu autosomalnego (ok. 750 złotych). Wyniki te mają jednak bardzo ograniczone zastosowanie genealogiczne i podają tylko ogólne informacje o pochodzeniu w prostej linii męskiej i żeńskiej. Znajomość tych ogólnych wyników pozwala jednak na zakup dokładniejszych testów w firmie YSEQ, która oferuje uzupełniające testy po niskich cenach, ale nie daje niestety dostępu do wyszukiwarki krewnych.


Na czym polega badanie?

Ancestry i 23andMe pobierają DNA ze śliny. Przed napluciem do przesłanej probówki należy odczekać odpowiedni czas (ok. 1-2 godzin) bez picia i jedzenia. Family Tree DNA przesyła wymazówki (patyczki zakończone “szczoteczką”), którymi pobiera się komórki z wewnętrzej strony policzka.


100 komentarzy:

 1. Dzień dobry, jeśli chciałabym dowiedzieć się jak najwięcej o pochodzeniu członków (etniczne, % z jakich krajów itp.) lepiej zdecydować się na podstawowy test ancestry czy Family Finder z Family Tree DNA?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy oba zbadają zarówno od strony ojca i matki?

   Usuń
  2. Tak - testy autosomalne badają linie obojga rodziców i ustalają etniczne pochodzenie - więcej na ten temat w artykule "Czy DNA dziedziczę po wszystkich przodkach?". Jeśli ma Pan(i) możliwość zamówienia testu starszym członkom rodziny (np. dziadkom, rodzeństwu dziadków lub rodzicom), to polecałbym zamówienie testu Famly Finder w FTDNA. Następnie może Pani za darmo przenieść wyniki do bazy GEDmatch i zyskać dostęp do obydwu baz (badania lepiej zaczynać nie od siebie, ale od najstarszych członków rodziny).

   Usuń
 2. 23andMe z tego co widziałam ma swojego polskiego odpowiednika. Zdrowegeny.pl oferuje identyczne badania i to na terenie Polski. Fajnie że coś takie weszło na nasz rynek :) Świadczy to o tym że jesteśmy coraz bardziej świadomi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mogę się zgodzić. Moim zdaniem świadczy to o niskiej świadomości - tym testom bardzo daleko od 23andMe, FTDNA czy Ancestry. "Zdrowe geny" mają niezdrowe ceny - za zbadanie kilku genów płaci się tyle co za zbadanie tysięcy genów w zachodnich firmach genealogiczno-genetycznych.

   Dlatego jeszcze raz mocno przestrzegam przed zamawianiem testów genetycznych w polskich firmach - to strata pieniędzy.

   Usuń
 3. Jeśli jednak nie mam szansy na pobranie DNA od starszych członków rodziny a jedynie od siebie: powinnam wybrać podstawowy test Ancestry czy Family Tree DNA??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma dużej różnicy między tymi testami - Family Tree DNA ma więcej użytkowników z Europy, a Ancestry więcej z Ameryki. FTDNA ma też nieco lepsze narzędzia do analizy DNA niż Ancestry - główna różnica będzie polegała na puli krewnych, do których będzie miała Pani dostęp.

   Usuń
 4. Witam serdecznie, bardzo dziękuję za ten artykuł. A co Pan sądzi o tej stronie i ich badaniach: http://www.test-dna.pl/ekspertyza-pochodzenia.html ? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Izabela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałem w artykule, ostrzegam przed polskimi firmami, które - tak jak ta podana przez Panią - oferuje testy za kosmiczne ceny (899 złotych!). Jeśli chce Pani dowiedzieć się o genetycznym pochodzeniu przodków, zachęcam do zamówienia testu Family Finder, który da Pani bez porównania więcej informacji i za zdecydowanie niższą cenę (ok. 300 złotych).

   Usuń
 5. Dziękuję za artykuł. Mam pytanie: Jak długo trzeba czekać na wyniki testu od złożenia zamówienia w 23andMe, Ancestry czy Family Tree DNA? Myślę, żeby w ten sposób zrobić rodzicom prezent na Święta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja sam probowalem dowiedziec sie o swojej geanologi no czytajac wpisy w necie to ogladajac portrety sledzac po rodzinie swojej krora malo wie o swoich pradziadkach burzliwe czasy no ale mnie sie chyba cos udalo bo wszystko wskazuhe francje chyba prosta linie z ludwikiem 16 maria antonina ludwik 15 ludwik 14 ludwik 13 w angli ten sam ludwik13 jest jako henryk4 no bede musial sprawdzic dna ale pytanie jak wyslac probke do lewel do holandi bo jak w necie czytalem to tam dokonywali dna ludwika 16 i mari antoniny ich syn przezyl wychowywany byl w tumnelach wersalu to grobowcu rodzinnym w paryzu nastepnie czasy napoleona wdcieelony i wyszkolony w korpusie m, neya inwazja z napoleonem pod wazme za moskwe powrot nadanie przez napoleona ziem k dzialdowa itd to juz nie mam pewnosci ze wszystko wsazuje na pochodzenie francuskie ludwik 16 i maria antonina jak to jeszcze potwierdzic najlepiej dna we francji jest zadluzenie siega 170 mln funtow ameryka nie zwrocila pieniedzy jakie zainwestowal ludwik 16 tak pokierowali jedo doradcy ze on i zona przyplacili glowa a dug pozostal w bankach ktore on nie zaciagnal lecz jego prapradziad ludwik 14 budujac wersal kana l midi laczacy atlantyk z morzem srodziemnym z tego wszystkiego jestem bogadszy o wiedze historyczna chociaz z polska tez bym mial pochodzenie dna bo maria leszczynska zona ludwika 15 a corka stanislawa leszczynskiego krola polski jest pochowany na wawelu no no po malo staje sie jasne to nchyba cos w tym jest moze uda mniesie zdobyc dna jechac na wawel moze cos cos pozdrawiam

   Usuń
 6. Witam, przymierzam sie do testu 23andme, chcialam mezowi na urodziny sprawic, ale te koszty przesylki sa przerazliwe. Na swieta podobno test kosztowal 99 usd, teraz 149 usd, czy jak sie zamawia dwa od razu tokosty przesylki sie sumuja? 2x 86 usd? Zastanaiam sie czy najperw mezowi czy od razu dla nas obu zamowic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem przed chwilą aktualne koszty wysyłki dwóch testów 23andMe do Polski - wynoszą 225,99$ (ok. 900 zł). Cena dwóch testów zamówionych łącznie (bez kosztów przesyłki) wynosi 268,20$ (ok. 1100 zł). Za tę kwotę mogłaby Pani zamówić np. pięć testów Family Finder. Dowiedziałaby się Pani w ten sposób więcej o swoich korzeniach - dzięki badaniu DNA dodatkowych krewnych będzie mogła Pani ustalić, które geny pochodzą od którego przodka.

   Usuń
 7. Witam serdecznie. Po lekturze Pana artykułu w zasadzie wciąż mam wątpliwości- nie jest dla mnie do końca jasne, który test należałoby wybrać, by jednoznacznie stwierdzić, czy mam żydowskie korzenie (Family Finder?) ? Dziękuję za odpowiedź z góry, Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chciałaby Pani sprawdzić, czy ma pochodzenie żydowskie, proszę zamówić test Family Finder, klikając tutaj. Jednak - ze względu na ubytek przodków genetycznych - zachęcam, by w pierwszej kolejności (jeśli to możliwe) zbadać wcześniejsze pokolenie, np. rodziców. Jeśli Pani żydowskie pochodzenie jest stosunkowo odległe (np. żydowski przodek w szóstym pokoleniu), jest możliwe, że nie odziedziczyła Pani po nim DNA (ale np. Pani rodzic już tak). Jeśli ktoś z pokolenia Pani pradziadków lub prapradziadków był Żydem lub Żydówką, wyniki Pani testu z pewnością wskażą żydowskie korzenie.

   Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
  2. czy podany przez pana link - na www.familytreedna.com powyżej , zawiera obecna cene za osobę, bo probuje tam znaleźc rózne opcje ale widze tylko jedna za 79$.. próbuje odnaleźć informacje o biolgicznym pradziadku, czy lepiej wówczas zamówic wraz ze starzsym członkiem rodziny? Dziekeuje za odpowiedz, świetny blog :)

   Usuń

 8. 26 lutego 2017 22:32
  Witam. Chciałabym zrobić sobie test dna który daje konkretne wyniki w procentach z których krajów pochodzą moi przodkowie, raczej niż z których regionów świata. Przeglądałam kilka stron, w tym polecanych wyżej przez pana. Mam mętlik w głowie. Ktora firmę wybrać? Ancestry.com podobno podaje pochodzenie z konkretnego kraju w procentach, jednakże ma bardzo dużo negatywnych opinii ( swoją droga to troche dziwne). Ktora firma zapewni mi wyszczególnienie konkretnych krajow pochodzenia przodków w takim razie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie trzy główne firmy dzielą wyniki etniczne na regiony świata (lub czasem poszczególne populacje, np. Żydzi aszkenazyjscy). W dużej mierze jest to spowodowane tym, że współczesne granice często nie odzwierciedlają podziałów populacyjnych sprzed setek lat. Jednak po wykonaniu testu DNA (np. Family Finder w FTDNA - najbardziej korzystna cenowo opcja), może Pan wyniki przenieść za darmo do bazy GEDmatch - ich kalkulatory etniczne podają konkretne narody (np. Niemcy, Rosjanie, Polacy, Litwini). Mimo to do etnicznej części testów DNA warto podchodzić ostrożnie, kalkulatory są cały czas udoskonalane w oparciu o nowe próbki (np. FTDNA zapowiedziało, że w najbliższym czasie zaktualizuje algorytm). Wielu informacji na temat etnicznego pochodzenia może Pan też dowiedzieć się na podstawie genetycznych krewnych - jeśli ma Pan np. wielu krewnych, którzy są Tatarami, jest spore prawdopodobieńtwo, że któryś z Pana przodków również był Tatarem.

   Usuń
 9. Dziękuje za odpowiedz. Niestety mam bardzo znikome info na temat rodziny, stad potrzeba zrobienia testu. Co pan sądzi na temat firmy Ancestry https://www.ancestry.co.uk/dna/
  Cena testu jest przyzwoita, ale opinie widziałam rożne. Mimo to biorę na nie poprawkę , bo nikt tak naprawdę nie wie co robili nasi przodkowie 😉 I w opinie typu 'wiem ze jestem od pokoleń 100% Szkotem ' niestety mnie nie przekonują, wiec biorę na nie poprawkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałem na YouTube wiele filmików typu "Am I what!?" gdzie ludzi dostawali wyniki z bardzo dokładnymi danymi nie np "europa" "azja" tylko np "Kaukaz" "Anatolia" "Italia" "Azja Centralna" "Europa Wschodnia" etc.. Czy to jest właśnie to o czym pan pisze czy może to coś innego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki etniczne są co prawda częścią wyników testów autosomalnych, ale badania genealogiczno-genetyczne pozwalają na znacznie więcej niż ustalanie przynależności do poszczególnych grup etnicznych - odkrywanie nowych krewnych genetycznych, weryfikowanie drzewa genealogicznego, ustalanie tożsamości nieznanych rodziców lub dziadków itd.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 11. czy jakieś testy oferują na tyle szczegółowe informacje,że dowiem się w jakiej części jestem Łemkinią (o Łemkach wiadomo,że są spokrewnieni ze starożytnymi Skandynawami i że te haplogrupy zniknęły z Europy w starożytności nie wiadomo gdzie i w jakich okolicznościach, a jakieś niedobitki zostały w ludności łemkowskiej oraz na małej wyspie w Chorwacji, a powiązania wyst też z ludnością Azji Wsch.), podobnie jest z Baskami też jest wiele teorii na temat ich pochodzenia, a w mojej rodzinie występuje baskijskie nazwisko, czy jakieś testy są na tyle szczegółowe i czy temat jest w ogóle zbadany, bo może brak w bazach danych na temat Łemków,Wołosów, Tatarów, Basków itd., bo osoby, które językowo i kulturowo obecnie identyfikują się z tymi grupami mogą mieć z nimi genetycznie mało wspólnego, a osoby faktycznie genetycznie powiązane mogą nie mieć pojęcia o języku czy nawet egzystencji takich grup etnicznych

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień dobry, moja mama została adoptowana. Nie znam przodków z jej strony. Jaki test wybrać i w której firmie aby maksymalnie zwiekszyc szanse na jakiś trop? Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry! Czy wie Pani, czy Pani dziadkowie pochodzili z Polski? Jeśli tak, to w pierwszej kolejności polecałbym zamówić test Family Finder (może go Pani zamówić, klikając tutaj). Jednak w sytuacji szukania biologicznej rodziny, najlepiej dołączyć jest do jak największej liczby baz, więc oprócz testu Family Finder i przeniesienia wyników do darmowej bazy GEDmatch, zachęcałbym do zbadania Pani mamy również w AncestryDNA. Jeśli w tych trzech bazach nie będzie miała Pani stosunkowo bliskich krewnych, to pozostanie jeszcze próba w 23andMe. Trudno zawczasu przewidzieć, w której z tych baz zbadali się Pani stosunkowo bliscy krewni. Możliwe, że w przeciągu kilku godzin po otrzymaniu wyników będzie Pani w stanie ustalić tożsamość dziadków, ale jest też możliwe, że analiza drzew i DNA zajmie kilka miesięcy lub nawet kilka lat - wszystko zależy od tego, jak bliscy będą odkryci przez Panią genetyczni krewni (np. łatwiej ustalić tożsamość rodziców, jeśli z najbliższymi genetycznymi krewnymi dzieli się 200 cM, a nie tylko 50 cM - choć i takie przypadki nie są beznadziejne). Życzę powodzenia w poszukiwaniach - gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, zachęcam do kontaktu na mój adres elektroniczny.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 13. Dzień dobry, moja mama została adoptowana. Nie znam przodków z jej strony. Jaki test wybrać i w której firmie aby maksymalnie zwiekszyc szanse na jakiś trop? Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Moi rodzice jak i krewni ze starszego pokolenia juz nie zyja,ale dysponuje scietymi,krotkimi wlosami mojego taty.czy ,ktoras z tych firm dopuszcza tego rodzaju probki i ewentualnie jak wielka ma byc probka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie ma Pan możliwości zbadania rodzeństwa rodziców, to najlepiej zbadać siebie oraz rodzeństwo (a później rodzeństwo cioteczne). Niestety żadna z tych firm nie bada DNA z włosów. Zachęcam do zbadania atDNA (test Family Finder, może go Pan zamówić tutaj - akurat trwa promocja).

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 15. dziekuje za kompetentna informacje!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniała strona, bardzo dziękuję. Mam ostatnią wątpliwość przed nabyciem testu: czy w FamilyTree DNA można najpierw zamówić sam test autosomalny, a następnie, po otrzymaniu wyników, zamówić dodatkowo np. test Y37 bez konieczności ponownego wysyłania próbki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, istnieje taka możliwość. Jeszcze przez kilka godzin trwa promocja, szczegóły tutaj.

   Pozdrawiam, życząc ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 17. Witam serdecznie,
  Wspaniały blog napisany w przystępnym języku mimo dość naukowego tematu. Jestem zdecydowana w wykonaniu badania przez FTDNA dla moich dziadków macierzystych oraz mojego Taty :) Mam jednak pytanie w związku z trwająca do 16 czerwca zniżką: czy jeśli zamówię teraz 3 testy, a próbki wyślę po 18.06.2017, skorzystam z 20% zniżki? Moi dziadkowie nie mieszkają za blisko mnie, więc nie byłabym w stanie zmieścić się w tym terminie z realizacją. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa - bardzo się cieszę, że zainteresowały Panią badania rodzinnego DNA. Tak, skorzystałaby Pani ze zniżki - dotyczy ona dnia, w którym test się zamawia, a nie dnia, w którym test odsyła się do laboratorium. Przy starszych pokoleniach - ze względu na ubytek przodków genetycznych - najlepiej zacząć od badania atDNA (testem Family Finder, może go Pani zamówić tutaj). Przy badaniu DNA dziadka i ojca warto również pomyśleć o zbadaniu chromosomu Y, test ten można zamówić tutaj.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 18. Witam,
  Z dużym zaciekawieniem zapoznałem się z Pana Blogiem. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się na wykonaniem testu genetycznego. Moim celem jest poznanie swojego pochodzenia etnicznego, ale też uzyskanie możliwie najwięcej informacji o moich predyspozycjach do chorób genetycznych. Rozważam wykonanie testu w Ancestry lub Family Tree DNA. Która firma Pana zdaniem pozwoli mi na uzyskanie optymalnych wyników na podstawie badania?
  Jednocześnie chciałem zapytać czy do interpretacji wyników (zarówno pochodzenia etnicznego jaki i tych dot. zdrowia) potrzebne są jakieś dodatkowe, płatne narzędzia do interpretacji.
  Jeśli ma to jakieś znaczenie: mieszkam w Anglii, więc próbka będzie wysłana z UK, a nie z Polski. Uprzejmie proszę o radę.
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Mam pytanie, jeżeli chciałbym wykonać test na pochodzenie niestety nie jestem w stanie pobrać od ojca czy dziadka, a gdy pobiorę od mamy albo babci to nie będą w stanie sprawdzić pochodzenia od strony ojca, więc muszę zrobić na sobie. Jak daleko sięgają takie testy wstecz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mówimy o badaniu atDNA, to w Pana sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby zbadanie babki, matki i siebie (Family Finderem). Niemal na pewno odziedziczył Pan DNA po wszystkich praprapradziadkach, ale we wcześniejszych pokoleniach ma Pan przodków, którzy nie są Jego genetycznymi przodkami. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykułach "Czy DNA dziedziczę po wszystkich przodkach" i "Jaki jest zasięg autosomalnego testu DNA?". Gdyby interesowało Pana pochodzenie w bezpośredniej męskiej ("nazwiskowej") linii mógłby Pan również rozważyć zbadanie swojego chromosomu Y. Test(y) może Pan zamówić, klikając tutaj.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 20. Witam . Trafiłem do Pana odwrotną drogą, najpierw wyświetliła mi sie reklama na facebook firmy która bada genealogicznie DNA:
  https://www.livingdna.com/en-eu/ancestry
  a później zacząłem o tym czytać. Co Pan sądzi o tej firmie? to jakaś nowość na rynku?

  OdpowiedzUsuń
 21. Jak zapłacić za badania jeśli się nie ma karty visa nie , można jakoś przelewem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja płacę zawsze kartą, więc niestety nie wiem, czy są inne możliwości płatności. Proszę skontaktować się bezpośrednio z FTDNA, na pewno będą w stanie w tej kwestii doradzić.

   Usuń
  2. Panie Jacku, w USA przelewy elektroniczne to nowość i raczej nie jest dostępna przy zakupach. Jeśli nie ma Pan karty kredytowej, czasami jest też opcja płatności przez PayPal - wystarczy sobie u nich założyć konto. Nie wiem, czy akurat firma, którą Pan wybrał dopuszcza taką możliwość, ale to jest jedyna alternatywa, jaka przychodzi mi do głowy. Pozdrawiam, Magda

   Usuń
 22. Witam.
  Bardzo ciekawa strona, jak i sam temat.
  Czy test autosomalny daje możliwość poznania haplogrupy, czy musze zrobić badania uzupełniające?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Test autosomalny nie daje możliwości poznania haplogrupy chromosomu Y, więc gdyby chciał Pan ją również poznać, to najlepszym wyborem byłoby zamówienie oprócz Family Finder także Y-37, który - w miarę potrzeb i zainteresowań - może Pan rozszerzyć w przyszłości. Więcej na temat korzyści badania chromosomu Y może Pan przeczytać w artykule "Po co badać chromosom Y?". Z kolei żeby poznać haplogrupę mitochondrialną najlepiej jest zamówić pełne sekwencjonowanie mtDNA.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 23. witam. bardzo ciekawy i co najwazniejsze obiektywnie napisany artykuł. od pewnego czasu noszę sie z zamiarem przeprowadzenia takiego testu. dzis otrzymalem oferte od MyHeritage, chcialem zapytac o opinie na temat tego serwisu i przeprowadzanych przez nich badań. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Niestety nie mogę na razie polecić MyHeritage ze względu na bardzo niedopracowany algorytm i malutką bazę krewnych. Ogromna część genetycznych krewnych w wyszukiwarce MyHeritage to osoby, którą są tzw. fałszywymi krewnymi, tzn. niebędący krewnymi żadnego z rodziców. Zachęcałbym do rozważenia zbadania się np. w FTDNA.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
  2. Wtrącę swoje trzy grosze :-) Mieszkam obecnie w Kalifornii i badania genetyczne w jednej z trzech wymienionych w blogu firm, są tutaj bardzo popularne. Wygrywa zdecydowanie 23andMe, ale minusem dla mnie jest bardzo mała baza międzynarodowa - ta firma skupia się głównie na rynku (i osobach) z USA. Ja zrobiłam sobie badania w FamilyTree DNA, bardzo sobie je chwalę. A potem na dokładkę załadowałam wyniki do MyHeritage. Dzięki temu figuruję w obu bazach, dzięki czemu - mam nadzieję - zwiększam swoje szanse na znalezienie jakiś krewnych (choć do tej pory jeszcze żaden bliski się nie znalazł). To chyba lepsza opcja niż wykupienie testu bezpośrednio w MyHeritage.
   Pozdrawiam, Magda

   Usuń
 24. What is the current price for an autosomal DNA test inside Poland from Ancestry, FTDNA, and 23andMe including shipping and handling?

  OdpowiedzUsuń
 25. Jako ciekawostkę dodam, że zamiast badań w 23andMe, można zrobić je w innej firmie, a swoje dane załadować do www.promethease.com, która to firma za $5 generuje raport na temat zdrowia. Jest on dość skomplikowany, ale za to dużo bardziej rozbudowany niż to, co proponuje 23andMe.
  Jedynym minusem - wg mnie (a jestem laikiem w temacie, w ogóle nie znam się na genetyce), jest to, że część danych jest sprzeczna. W jednym miejscu mówią, że pewien gen i jego lokalizacja świadczą o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia cukrzycy, a w innym miejscu, że inny gen i jego lokalizacja świadczą o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia cukrzycy. Trudno mi zgadnąć, który gen "wygra" :-) Takie sprzeczności są przy bardzo wielu wymienionych w raporcie schorzeniach.
  Ale pewnie to dlatego, że człowiek jest bardzo skomplikowaną i niejednoznaczną maszynerią...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, Promethease jest wymieniony również w artykule, można z niego korzystać także przy wynikach z posotałych firm, w tym FTDNA.

   Te pozorne sprzeczności, o których Pani pisze, dotyczą głównie tzw. złożonych cech, które warunkuje wiele (często setki lub tysiące) genów. Ze względu na tak dużą poligeniczność cechy, pojedyncze mutacje mogą mieć niewielki wpływ na daną chorobę lub cechę, ale ich suma może pozwolić na dokładniejsze oszacowanie ryzyka.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 26. Dzień dobry, na podstawie Pańskiego bloga zdecydowałam się złożyć zamówienie na dwa różne pakiety w Family Tree DNA. Otrzymałam je dziś i chciałabym jak najszybciej odesłać próbki. Moje pytanie dotyczy najlepszej i niekoniecznie najdroższej metody odesłania próbek. Nie mam doświadczenia w nadawaniu paczek (Family Tree DNA zaleca nadanie koperty jako parcel nie letter) do USA. Czy mógłby mi Pan coś doradzić? Chcąc oszczędzić na kosztach wysyłki czy mogę nadać dwa zestawy w jednej kopercie? Pozdrawiam Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,

   ja zawsze odsyłam próbki poleconym listem priorytetowym. Przy kilku testach można próbki wysłać w jednej kopercie.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 27. Dzień dobry,

  w jaki sposób najłatwiej (i najtaniej) pozyskać informacje o swoim pochodzeniu w sensie etniczno-geograficznym?

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie,

   najłatwiej i najtaniej jest zamówić test autosomalny (Family Finder) w FTDNA - może Pan to zrobić, klikając tutaj - akurat do niedzieli trwa promocja. Wyniki można później za darmo przenieść do GEDmatchu, żeby skorzystać z dodatkowych kalkulatorów etnicznych. Gdyby interesowało Pana również pochodzenie w bezpośredniej męskiej ("nazwiskowej") linii warto także zamówić test Y-37.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 28. Dzień dobry,

  chciałbym zrobić sobie test zdrowotny i przy okazji też pochodzenia.
  23andMe oferuje aktualnie oba testy za $169 ale usługa ograniczona jest tylko do USA. W jakiej innej firmie mogę zlecić test zdrowotny + pochodzenia?

  Dziękuję za informację.

  Pozdrawiam
  M.S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie,

   może Pan zamówić w 23andMe (lub w którejkolwiek z dwóch pozostałych firm) zwykły test autosomalny, a wyniki przenieść później do programu Promethease, który na podstawie pliku generuje raport zdrowotny. Oba testy 23andMe są identyczne pod względem badanych pozycji w genomie, różnią się wyłącznie dostępem do raportu zdrowotnego.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
  2. Dzień dobry,

   dziękuję bardzo za odpowiedź.

   A co Pan myśli o ostatnio reklamującej się firmie OGEN https://ogen.pl/ ?

   Aktualnie za 1175 zł obiecują ponad 100 stron informacji o zdrowiu, sporcie i diecie.

   Reklamowana oferta wygląda na bogatą przy cenie dość niskiej jak na polskie warunki więc pytanie co Pan o tym sądzi? Miał Pan jakąś styczność z tą firmą?

   Pozdrawiam
   M.S.

   Usuń
  3. Dzień dobry,

   jakiś czas temu kontaktowałem się z tą firmą i niestety mimo wcześniejszych zapewnień do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi na pytania dotyczące technicznych szczegółów testów. Nawet jeśli zakres badań OGEN jest taki sam co w 23andMe, to ich cena jest trzykrotnie wyższa od autosomalnych testów zagranicznych, które i tak są dostępne w Polsce. Więcej na temat może Pan przeczytać w artykule o realiach polskich firm i laboratoriów badających DNA. Choć do tej pory nie otrzymałem od tej firmy odpowiedzi, to najprawdopodobniej więcej informacji i do tego mniejszym nakładem finansowym, może Pan otrzymać, badając DNA w którejkolwiek z trzech głównych firm zagranicznych i zamawiając za 5$ analizę w Promethease.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 29. Witam,mam pytanie-jakie sa koszta i dokladna procedura gdy zamawia sie test z Familly Finder?Wlasnie sprawdzalam strone i dowiedzialam.sie.ze test kosztuje 79$a z przesylka 91$.Czy jak ten test sie.odsyla to p4zesylka jest bardzo droga?Chce zbadac dna babci,ktora jest sierotą wojenna i nie zna.swoich przodkow.Czy ten test na familly finder wystarczy zeby dowiedziec sie czy w bazie istnieja.jej przodkowie?czy powinnam od razu wykupic jakies bardziej szczegolowe badanie?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej chwili test Family Finder można zamówić za 79$, koszty przesyłki do Polski to tylko 12.95$. Bazy trzech głównych firm są niezależne, tzn. w bazie FTDNA może Pani znaleźć bliskiego krewnego genetycznego, którego nie ma np. w bazie AncestryDNA lub 23andMe i na odwrót.

   Pozdrawiam, życząc poznania historii Pani pradziadków
   E.J.G.

   Usuń
 30. Dzien dobry.Chcialem sie spytac o firme Living dna .W necie maja niezle recenzje.Moze slyszal Pan cos o tej firmie ?Robia wszystkie trzy testy w jednym pakiecie i to niedrogo.Bylbym wdzieczny za jakas informacje .Pozdrawiam Krzysztof.

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam.
  Od pewnego czasu interesuje się genealogią swojej rodziny. Problem polega jednak na tym, że doskonale orientuje się w swojej genealogii do piątego pokolenia. Czy są jakieś testy, które wychodzą poza ten zakres?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autosomalny test DNA obejmuje znacznie więcej niż pięć pokoleń - więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule o zasięgu DNA autosomalnego. Gdyby zdecydowała się Pani na zbadanie atDNA, najlepiej zacząć badania od najstarszych pokoleń w rodzinie ze względu na ubytek przodków genetycznych. Warto rozważyć również zbadanie chromosomu Y (o genealogicznych korzyściach testu może Pani przeczytać tutaj), który pozwala na badanie zarówno bliskiego pokrewieństwa, jak i więzów krwi sięgających średniowiecza oraz prehistorycznych. Testy może Pani zamówić, klikając tutaj. Zachęcam również do przeczytania najczęstszych pytań o genealogii genetycznej.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 32. Chciałbym sprawdzić swoje pochodzenie etniczne, ale przede wszystkim zależy mi na sprawdzeniu pochodzenia etnicznego i narodowości przodków ze strony matki. Czy test FamilyFinder bada pochodzenie przodków ze strony ojca i matki, czy powinienem w tym celu kupić inny test?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, test Family Finder bada pochodzenie etniczne zarówno ze strony ojca, jak i ze strony matki - może go Pan zamówić tutaj. Jednak ze względu na ubytek przodków genetycznych i losową naturę dziedziczenia DNA, najlepiej jest rozpocząć badania - w miarę możliwości - nie od siebie, ale od najstarszych pokoleń w rodzinie.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 33. Dzień dobry, mam dosyć prozaiczne pytanie - czy palenie papierosów może fałszować wyniki testu np. z Family Finder gdzie próbkę pobiera się z wnętrza polika? I kiedy najlepiej pobrać próbkę, czy z samego rana jeszcze przed jedzeniem i piciem, czy lepiej pod koniec dnia z uwzględnieniem 1-2 godzin przerwy od jedzenia i picia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed wykonaniem testu genetycznego, np. Family Finder, nie wolno palić papierosów przez 1-2 godzin przed pobraniem próbki, czas pobrania próbki w ciągu dnia nie ma większego znaczenia.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 34. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam Serdecznie ! :)
  Chciałam się zapytać jaki test wykonać i jaka firmę wybrać, jeśli chodzi mi o zbadanie mojej antropologicznej mieszanki genetycznej. Nie chodzi mi o znalezienie konkretnych przodków, ale o procentowy wynik z jakich części świata/krajów pochodzę :) Intuicja mi mówi, że coś mnie łączy z Azją/E. Wschodnią ale chcę się upewnić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwym testem byłby test autosomalny, np. Family Finder.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 36. Dzięki za poradę odnośnie wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 37. Dzień dobry, jeżeli zrobię test, a jako kobieta nie mam chromosomu Y, czy otrzymam też informacje o pochodzeniu ze strony ojca? Czy wtedy lepiej, aby takie badanie wykonał mój brat? Co pan sądzi o MyHeritage?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Testy autosomalne MyHeritage i FTDNA nie badają chromosomu Y, więc nie ma znaczenia, czy zbada Pani siebie, czy brata (DNA autosomalny dziedziczy Pani również po przodkach ojca). Lepiej test wykonać w FTDNA, ponieważ może Pani za darmo wyniki przenieść później z FTDNA do MyHeritage, by poszerzyć dostęp do genetycznych krewnych. Najlepiej jest rozpoczynać badania od najstarszego żyjącego pokolenia w rodzinie ze względu na ubytek przodków genetycznych. Gdyby interesowało Panią konkretnie pochodzenie w bezpośredniej męskiej linii (poznanie męskiej haplogrupy), to właściwym wyborem byłby test Y-DNA.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 38. Dzień dobry! Chciałabym się dowiedzieć jakie powinnam zrobić testy by dowiedzieć się jakie mam pochodzenie korzenie. Niestety nie mogę się tego dowiedzieć od mamy. Mam ciemną karnacje (mulatka) nie wiem kim był i skąd pochodził mój biologiczny ojciec. Potrzebuję się dowiedzieć jakiś ingormacji ponieważ borykam się od 5 lat z chorobami skóry i immunologia i Polscy lekarze nie wiedzą co mi jest. Pozdrawiam Ewelina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry!

   Czy przypuszcza Pani, że Jej ojciec miał pochodzenie afrykańskie? Proszę skontaktować się ze mną emailowo, żebym mógł doradzić właściwy test.

   Pozdrawiam
   E.J.G.

   Usuń
  2. przy leczeniu możesz wziąź pod uwagę że ojciec niekoniecznie musiałbyć żródłem tych schorzeń, mieszańcy mają często obnirzoną i zaburzoną odpoprność na i to może być żródłem , komentarz napisałem na podstawie i m.in. wykładu kamila cebulskiego porównującego pochodzenie rasowe w świetle badań matematycznych na zbiorach w/w podgrup

   Usuń
 39. Dzień dobry.
  Chciałbym dowiedzieć się jaką drogą (jaka firma kurierska/poczta) odesłać próbki do Family Tree DNA. Jedna z firm odmówiła wysyłki ze względu na zawartość przesyłki.
  Pozdrawiam, Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbki do FTDNA odsyłam zawsze jako list polecony priorytetowy.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 40. Mam już przebadane DNA ojca (teraz ma 92 lata) i "podejrzanego" o pokrewieństwo mężczyzny o tym samym nazwisku, zamieszkałego niezbyt daleko. Obaj badani w FTDNA, z wynikiem pozytywnym- jesteśmy rodziną. Kiedy zdecydowałem się na badanie kolejnego z linii nieodległej w terenie, zamówiłem test Family Finder. Jak teraz porównać trzy osoby; dwie badane na 37 markerów Y i jednego na Family Finder?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Test Family Finder bada DNA autosomalny i chromosom X, a Y-37 wyłącznie chromosom Y - niestety tych wyników nie można porównać. Należałoby albo domówić Y-37 potencjalnemu krewnemu lub Family Finder Panu ojcu i drugiemu krewnemu - jednak test autosomalny nie potwierdzi jednoznacznie, czy pokrewieństwo przebiega w bezpośredniej męskiej linii.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 41. Bardzo ciekawie Pan pisze i informuje. Ja buduję drzewo rodziny od kilku lat i mam abonament na MyHeritage. Zleciłam wykonanie testu DNA brata (autosomalny i Y-37) poprzez FTDNA, ale nie mogę teraz przesłać wyników autosomalnego DNA do mojej witryny na MyHeritage, ponieważ podobno nie można przesyłać danych osób zamieszkujących w Polsce lub w Izraelu. Czy to jakaś nowość - utrudniająca przesyłanie danych z testów wykonanych nie przez MyHeritage? Słyszał coś pan o tym? Wiem, że Ancestry nie pozwala w ogóle przesyłać danych z obcych laboratoriów do ich witryn, ale dlaczego ta regulacja na MyHeritage miałaby dotyczyć Polski i Izraela???
  Serdecznie pozdrawiam /Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 42. witam, wlasnie w tv widzialam reklame testu "myheritage" ... czy warto go zrobic ? wszystko idzie do przodu, moze juz w polsce polepszylo sie i sa tanie i wiarygodne testy na zbadanie pokrewienstwa ? i drugie pytanie - gdzie mozna tanio i dobrze zrobic test na ustalenie ojcostwa ? bardzo prosze o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 43. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 44. Czy proponowane tu firmy nie mają polskich placówek laboratoryjnych? Jeśli próbka ma lecieć za granicę pocztą to będzie min. 2 razy prześwietlana rentgenem zgodnie z procedurami bezpieczeństwa w transporcie pocztowym a poza tym - jeśli wieziona samolotem to również jak wiadomo oznacza naświetlenie promieniowaniem kosmicznym równym jednemu zdjęciu rentgenowskiemu. Jaka jest gwarancja że uszkodzenia dna w próbce pod wpływem tego promieniowania nie wpłyną na wynik testu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otrzymane wyniki będą prawidłowe mimo promieniowania. Tak samo będą prawidłowe, jeśli materiał genetyczny został pobrany od osoby, która podróżowała wcześniej samolotem. W teście pośród przeszło 600 tys. par zasad mogą znajdować się pojedyncze błędnie zgenotypowane pozycje, błędy te nie mają jednak wpływu na wyszukiwanie wspólnych odcinków DNA. Nie wynikają one z promieniowania, tylko z niedoskonałości obecnie stosowanych metod. Zachęcam do przeczytania artykułu, w którym wyjaśniam, dlaczego nie warto badać DNA w polskich firmach.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 45. Dzień dobry,
  Chciałabym na podstawie testu DNA dowiedzieć się następujących rzeczy:
  1) Swojego pochodzenia etnicznego (region świata) - jak daleko w przeszłość i z jaką dokładnością jest to możliwe? Czy testy badają oddzielnie stronę ojca i matki?
  2) Uzyskać dane porównawcze pokrewieństwa sięgającego w przeszłość z innymi osobami (móc takie osoby wyszukać)
  3) Gdyby przy okazji test obejmował sprawy zdrowotne, byłoby fajnie, ale nie jest to dla mnie priorytetem
  Czy mogę prosić o objaśnienie powyższych kwestii - jak działają i ew. jakie testy powinnam dobrać? (byłyby to testy dla mnie i partnera - nie wie czy istnieje różnica w badaniu kobiety i mężczyzny).

  OdpowiedzUsuń
 46. I jeszcze jedno pytanie - jaka jest Pana opinia o testach oferowanych przez myheritage?

  OdpowiedzUsuń
 47. Witam chciałem zrobić test DNA ale nie wiem jaki i gdzie .Z kąt pochodzę i jakie pochodzenie etniczne ? To moje pytania ? Drzewo genealogiczne pokazuje mego przodka od roku 1380 czy to prawda po tylu latach . Jakie badanie powinienem zrobić , mam pochodzenie etniczne z obszarów Łotwy czy to prawda ? Bardzo proszę o pomoc .

  OdpowiedzUsuń
 48. Czy test y-dna pokaże zapis haplogrupy np: R1a1a7? Nie interesuje mnie wędrówka przodków, ani pokrewieństwo z ludźmi na świecie, a chcę poznać przynależność do danej grupy etnicznej - wspomniana wyżej haplogrupa, to Słowianie. Na ile markerów trzeba zrobić test, by uzyskać taki zapis(37,67)? Tomek.

  OdpowiedzUsuń
 49. Jaki powinnam zrobic test dziecku, aby ustalic ojcostwo i pochodzenie? Ktora firme Pan poleca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chce Pan(i) zweryfikować ojcostwo (tzn. porównać DNA dziecka do DNA przypuszczalnego ojca), należałoby zbadać zarówno ojca, jak i dziecko testem autosomalnym (Family Finder). Test jednoznacznie wykaże, czy mężczyzna jest ojcem dziecka. Testy może Pan(i) zamówić, klikając tutaj.

   Łączę wyrazy szacunku
   E.J.G.

   Usuń
 50. Dzień dobry,

  chciałabym zamówić dla męża test DNA, który zbada jego korzenie/pochodzenie. Który test powinnam zamówić? Czy autosomalny i Y-DNA to dobry wybór? Proszę uprzejmie o info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Test autosomalny (np. Family Finder pozwoli na zbadanie pochodzenia z wielu linii przodków, natomiast test Y-DNA prześledzi wyłącznie bezpośrednią męską ("nazwiskową") linię przodków - wybór testu zależy więc od zainteresowań Pani męża. Testy badają odrębne części genomu, więc zamówienie obu jednocześnie jest również dobrym rozwiązaniem.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 51. Dzień dobry,

  Chciałam zamówić test w prezencie dla chłopaka który jest Marokańczykiem. Wiem że zależy mu na sprawdzeniu pochodzenia etnicznego. Który test polecałby Pan dla osoby z północnej Afryki? Będę wdzięczna za podpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 52. Dzień dobry,
  Chcę zrobić test DNA dla swego stryja i porównać go z moim atDNA zrobionym na MyHeritage. Jaki procent genów (odcinek cM) będzie taki sam? Lepiej robić dla porównania Y-DNA czy może jednak autosomalny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Y-DNA będzie całkowicie lub prawie całkowicie identyczny, więc pod względem chromosomu Y najlepiej zbadać wyłącznie stryja (można zacząć od Y37 lub od razu pełnego sekwencjonowania, tj. Big Y - test może Pan zamówić tutaj).

   Z Pana stryjem dzieli Pan około 25% DNA autosomalnego (wyniki autosomalne z FTDNA może Pan przenieść także do MyHeritage).

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 53. Witam serdecznie, kompletnie nie wie który wybrać test. Chciałabym zrobić sobie po raz pierwszy test i dowiedzieć się jakie jest moje pochodzenie etniczne. Wiem, że Moi pradziadkowie przyjechali z Litwy, ale też bardzo interesuje mnie jakie mam tak naprawdę korzenie. Bardzo proszę o pomoc. Teraz na familyy Tree sa przeceny testów i nie wiem który wybrać. Pozdrawiam, Kasia.

  OdpowiedzUsuń
 54. Nie znam nikogo z mojej rodziny.Chciałabym odnaleźć matke,albo kogokolwiek.Zostałam podrzucona w 1953 r mając 1 rok i nic więcej o moich rodzicach nie wiem.Jaki Test DNA mogłabym wykonać?

  OdpowiedzUsuń
 55. Jaki test jest najobszerniejszy i najdokladniejszy bez wzgledu na cene??

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam
  Zamówiłem testy DNA z Familytreedna - dostałem tylko wymazówki jako nowy sposób obejścia problemów . Mam pytanie jak bezproblemowo wysłać test do USa ? co wpisać w przeznaczenie przesyłki ?

  OdpowiedzUsuń
 57. Adres jest przyklejony do kartoniku.Wysłać pocztą

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.