n Genealogia genetyczna: Zamów test DNA

Zamów test DNA

/
61 Comments
Badanie DNA Polaków (i nie tylko Polaków!) jest niesłychanie ciekawe. Każdy z nas ma w swoich komórkach zapisaną niepowtarzalną historię genetyczną, która tylko czeka na odkrycie i ocalenie od zapomnienia. Test DNA może odpowiedzieć nam na pytania dotyczące zarówno niedawnych przodków, jak i tych, którzy żyli na długo przed wprowadzeniem ksiąg metrykalnych. Poniższy tekst pomoże Ci wybrać najwłaściwszy test dla Twoich potrzeb.Uwaga: ostrzegam przed zamawianiem testów genetycznych w polskich firmach - zazwyczaj oferują testy nieprzydatne genealogicznie lub te same co firmy zagraniczne, ale za znacznie wyższą cenę (często z podwójną marżą). Więcej na temat badania DNA w polskich firmach tutaj.


Jeśli interesuje Cię jedno z poniższych zagadnień:

 • Zbadanie wielu linii genealogicznych (nie tylko bezpośredniej męskiej lub żeńskiej)
 • Odtwarzanie DNA przodków
 • Szukanie krewnych z mieszanych linii (z całego świata)
 • Wyniki etniczne
 • Cechy wyglądu (np. barwa tęczówki, typ uzębienia itd.)
 • Kwestie zdrowotne (podwyższona lub obniżona podatność na choroby o podłożu genetycznym)

To znaczy, że najlepszym wyborem byłoby zamówienie testu autosomalnego, np. Family Finder, który bada wszystkie autosomy (chromosomy 1-22) oraz chromosom X. Żeby zamówić ten test DNA, proszę kliknąć tutaj.


Uwaga: Ze względu na utratę genetycznych przodków (więcej na ten temat tutaj) test Family Finder najlepiej zamawiać w pierwszej kolejności dla osób z najstarszego pokolenia (np. lepiej zbadać DNA autosomalny rodzica niż swój).

_____

Jeśli interesuje Cię zbadanie wyłącznie bezpośredniej linii męskiej (test ten mogą wykonać tylko mężczyźni), to właściwym wyborem byłoby zamówienie testu Y-37, Y-67 lub Y-111. Badana on tzw. krótkie powtórzenia tandemowe (KPT, ang. STR) na chromosomie Y - który w niemal niezmienionej formie przekazywany jest z ojca na syna. Żeby zamówić ten test genetyczny, proszę kliknąć tutaj.


_____


Jeśli interesuję Cię zbadanie bezpośredniej  linii żeńskiej (matka, macierzysta babka, matka macierzystej babki itd.), to właściwym wyborem byłoby zamówienie pełnej sekwencji DNA mitochondrialnego. Jest to jedyny test badający DNA mitochondrialny, który ma zastosowanie genealogiczne. Żeby zbadać swój DNA mitochondrialny, proszę kliknąć tutaj.
61 komentarzy:

 1. Czy ten test Family Finder, pozwala rowniez na badanie krotkich powtorzen tandemowych umozliwiajacych badanie linii meskiej?

  Pozdrawiam
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 2. Test Family Finder bada wyłącznie chromosomy 1-22 i chromosom(y) X. Gdyby był Pan zainteresowany zbadaniem dodatkowo chromosomu Y, należałoby domówić co najmniej Y-37 - ten test bada krótkie powtórzenia tandemowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za odpowiedz. Czym sie roznia te testy Y miedzy soba? Rozumiem, ze iloscia markerow, ze czym wiecej markerow tym test dokladniejszy. Ale co to znaczy w praktyce?

  OdpowiedzUsuń
 4. Im więcej markerów, tym dokładniej można oszacować haplogrupę i pokrewieństwo z genetycznymi krewnymi - większość osób decyduje się na test Y-37 lub Y-67.

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, to jest dla mnie zrozumiale. Pytam o to jak w praktyce przeklada sie na wyniki? Jak bardzo doladniejsze bedzie badanie Y-111 od Y-67 (pytam o interpretacje wynikow)? Czy jest jakies bardziej szczegolowe badanie niz Y-111?

  Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Eryku,

  Jest jakas szansa na uzyskanie odpowiedzi, nie ukrywam, ze temat dla mnie jest wyjatkowo frapujacy, a tematyka niestety dosc skomplikowana.

  Pozdrawiam
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj Eryku,

  Jest jakas szansa na uzyskanie odpowiedzi, nie ukrywam, ze temat dla mnie jest wyjatkowo frapujacy, a tematyka niestety dosc skomplikowana.

  Pozdrawiam
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, przeoczyłem komentarz - trudno zawczasu przewidzieć, ile dodatkowych informacji można zyskać, wykonując test Y67 zamiast Y37, zależy to m. in. od haplogrupy, liczby krewnych genetycznych itd. W Family Tree DNA najbardziej zaawansowanym testem chromosomu Y jest Big Y, który bada zarówno PPN-y, jak i KPT-y (Big Y pozwala na odkrycie nowych mutacji). Można go zamówić po wykonaniu testu przynajmniej Y37 (który daje dostęp do wyszukiwarki genetycznych krewnych). Jeszcze bardziej zaawansowanym testem od Big Y jest Y Elite 2.1, który jest oferowany przez Full Genomes Corporation. Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych odkryć genealogiczno-genetycznych!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm, jednej rzeczy nie rozumiem. Dlaczego najlepiej zacząć od Family Tree DNA a nie Ancestry? Bo przechowują próbki? Dlaczego to jest przydatne? Dlaczego mozliwość ponownego przebadania DNA może się przydać?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku badania starszych krewnych (od których powinno się zaczynać ze względu na utratę przodków genetycznych), przechowywanie próbki DNA pozwala na wykonanie dodatkowych testów w przyszłości (np. pełne sekwencjonowanie DNA mitochondrialnego), kiedy pobranie próbki może już nie być możliwe. Jeśli budżet na to pozwala, to można wykonać w AncestryDNA test autosomalny, wyniki przenieść do bazy FTDNA i zbadać w FTDNA chromosom Y - wtedy zabezpiecza się próbkę do dalszych badań i jednocześnie uzyskuje się dostęp do dwu baz.

   Usuń
 11. Szanowny panie Eryku,

  jesli chce zdobyc jak najwiecej informacji o przodkach moich rodzicow, ktore testy by pan polecal ?

  pozdrawiam,

  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani!

   W Pani sytuacji polecałbym przede wszystkim zbadanie autosomalnego DNA najstarszych członków rodziny (czyli Family Finder). W pierwszej kolejności dziadkowie, w drugiej ich rodzeństwo itd. Powodem, dla którego najlepiej zacząć badania od najstarszych członków rodziny, jest ubytek przodków genetycznych. Jeśli jest jakaś konkretna męska linia rodziny, która Panią szczególnie interesuje, to można jako uzupełnienie zbadać również chromosom Y jej męskiego przedstawiciela, najwięcej jednak informacji zawiera właśnie test Family Finder. Zbadanie DNA mitochondrialnego może być również ciekawe, ale jest to test, który daje najmniej informacji pod względem genealogicznym i ma największą wartość przy weryfikowaniu konkretnych hipotez (np. czy dwie osoby były siostrami rodzonymi, czy stryjecznymi) lub gdy interesuje Panią, od której z siedmiu córek Ewy pochodzi Pani linia (więcej na ten temat tutaj).

   Podsumowując - najlepiej jest rozpocząć genealogiczno-genetyczną przygodę od zbadania atDNA najstarszych pokoleń w rodzinie.

   Życzę wielu ciekawych odkryć!
   E. J. G.

   Usuń
 12. Ja chciałam zapytać czy wspomniany test (Family Finder) określa ściśle pochodzenie (narodowość) czy też jest ogólnikowy w udzielaniu odpowiedzi(typu pochodzenie Europa Środkowa, co równie dobrze może oznaczać pochodzenie polskie, słowackie, czeskie, węgierskie). Ze względu na swoje mieszane korzenie chciałabym posłużyć się jakimś testem, który możliwie dokładnie potwierdzi różne informacje z historii rodziny.

  Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Szanowna Pani!

  Sam test Family Finder podaje co prawda stosunkowo ogólne tereny (np. Europa Wschodnia), ale surowe wyniki może Pani za darmo przenieść do bazy GEDmatch, żeby skorzystać z dokładniejszych kalkulatorów etnicznych (z podziałem na narody, takie jak Węgrzy, Polacy, Czesi itd.). Kolejną wskazówką byłaby lista genetycznych krewnych, wśród których mogą znaleźć się osoby z poszukiwanych przez Panią grup etnicznych. Podsumowując - w Pani przypadku zachęcałbym do zamówienia testu Family Finder i przeniesienia wyników do GEDmatchu. Jeśli to możliwe, proszę zacząć od badania DNA najstarszych członków rodziny (ze względu na ubytek przodków genetycznych).

  Życzę wielu ciekawych odkryć!
  E.J.G.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję za ten inspirujący artykuł. Mam pytanie odnośnie czasu trwania badań. Jak długo trzeba czekać na wynik badania? Moim pomysłem jest zrobienie testu Family Finder tacie na Święta :) Czy wyniki można dostać w wersji polskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że artykuł zachęcił Pana do poszukiwań. Od momentu otrzymania próbki przez laboratorium na wyniki testu Family Finder czeka się zazwyczaj około dwóch miesięcy. Wyniki są co prawda w języku angielskim, ale samego tekstu jest niewiele (większość to mapy, diagramy, listy krewnych itd.).

   Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych odkryć!
   E.J.G.

   Usuń
 15. Ciekawa strona i artykuły. Mam pytanie - jesli Family Finder bada 111 markerów, a np. projekt NatGeo Next Generation 200 czy 300 tys. markerów, to jest to drastyczna różnica, co Pan sądzi o projekcie NatGeo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Family Finder bada ponad pół miliona polimorfizmów. Wydaje mi się, że pisząc o 111 markerach, miał(a) Pan(i) na myśli test Y-111, który bada 111 krotkich powtórzeń tandemowych (nie można ich porównywać do polimorfizmów). Informacje, które uzyska Pan z Geno 2.0 na temat chromosomu Y i DNA mitochondrialnego są zbyt szczątkowe, by mogły być wykorzystane do odszukiwania krewnych genetycznych. Autosomalna część testu jest co prawda kompatybilna z FTDNA, ale przeniesienie wyników jest dodatkowo płatne (ok. 150 zł). Oczywiście popieram każdy projekt, który przyczynia się do lepszego poznania naszej genetycznej przeszłości, ale z punktu widzenia konsumenta korzystniejsze jest zamówienie testu w FTDNA. Wyniki z FTDNA również można wykorzystać do badań naukowych (jeśli wyrazi na to zgodę osoba badana). Pozdrawiam i życzę ciekawych odkryć!

   Usuń
 16. tego się obawiałem, że jak laik zapyta fachowca to trzeba będzie sprawdzać znaczenie połowy słów :)
  mówiąc krótko porównanie obu testów to porównanie jabłek do gruszek? inny test i inny cel testu?
  Chcę zrobić test FTDNA dla paru najstarszych żyjących osób w rodzinie, czyli 2 babcie i dziadek oraz ojciec jako brakujące ogniwo (brak drugiego dziadka) - co by Pan polecił, które testy? Myślę, że w tej sytuacji sobie nie ma sensu robic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, jeśli może Pan zbadać dwoje macierzystych dziadków, ojczystą babkę i ojca, to nie ma już sensu z genealogicznego punktu badać swojego DNA (chyba że chciałby się Pan dowiedzieć, po których dziadkach ma Pan najwięcej DNA). W pierwszej kolejności najlepiej zamówić dla czworga testy autosomalne (może Pan to zrobić, klikając tutaj) - dlatego że atDNA tracimy najszybciej. W drugiej kolejności warto zamówić ojcu oraz macierzystemu dziadkowi testy badające chromosom Y (tutaj), żeby poznać haplogrupy i dowiedzieć się więcej o bezpośrednich męskich liniach.

   Usuń
 17. Probuje sprawdzic hipoteze robocza: czy Magnus komes wroclawski byl protoplasta rodu Zaremba w Polsce? Magnus był prawdopodobnie synem Harolda III zabitego przez wojska Wilhelma Zwyciezcy pod Hastings w 1066 r. Byl pallatynem czasow Boleslawa Smialego, potem komesem Mazowsza.Magnus byl z pochodzenia Skandynawem (ale ze slowianskim rodowedem przez Swietoslawe - corke Mieszka I i Dobrawy, krolowa Danii i Norwegii). Wykonalem test Y-DNA dla ostatnich meskich potomkow jednej z rodzin Zarembow. Maja haplogrupe R-M198. Ponad 100 krewnych genetycznych na poziomie 12 jest Skandynawami.Tylko kilku jest z Polski, pojedyncze Litwa, Bialorus, Czechy, GB, Niemcy.Prof Teresa Kiersnowska twierdzi, ze w 1966 r odkopala szczatki Magnusa w Czersku. Czy ma sens zbadanie Y-DNA tych szczatkow? Moim zdaniem, jesli te szczatki maja taka sama haplogrupe (rzadka w Skandynawii i w Polsce), to hipoteza jest mocniejsza. Pytalem FTDNA jak pobrac probke z tych szczatkow do zbadania Y-DNA. Dostalem uprzejma odp z ktorej niewiele rozumiem: Hi Eugeniusz. An SNP test can often be more telling. The premium test is the BigY, but it is expensive. Once or twice a year (always at the end of the calendar year) they run a sell. There is a SNP test of lesser cost at FTDNA. There is also another site, run by a former scientist at FTDNA, called YSeq(http://www.yseq.net/). They are very reasonable and have a M458 and a L1029 panel. I suggest you join the R1a group at FTDNA.
  Kind Regards,
  Steve Socci

  Co Pan radzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mógłby Pan proszę skontaktować się ze mną w tej sprawie pod adresem kontakt[at]genealogiagenetyczna.com?

   Pozdrawiam
   E.J.G.

   Usuń
 18. W moim przypadku nie mam już ani dziadków, ani rodziców. Od jakiego testu rozpocząć badanie by wynik był możliwie "bogaty" w informacje.
  Jolanta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli może Pani zbadać rodzeństwo dziadków lub rodzeństwo rodziców, to warto zacząć od zamówienia im testów Family Finder (może je Pani zamówić, klikając tutaj). Jeśli nie ma takiej możliwości, to proszę zacząć w pierwszej kolejności od zbadania siebie autosomalnym testem (Family Finder). Jeśli ma Pani rodzeństwo, to warto je również zbadać tym samym testem. Jeśli interesuje Panią także historia bezpośredniej męskiej linii Pani rodu, to oprócz wspomnianego testu, warto zamówić bratu (lub innemu męskiemu krewnemu w nieprzerwanej męskiej linii) test Y-37.

   Pozdrawiam i życzę ciekawych odkryć!
   E.J.G.

   Usuń
 19. Dzień dobry,
  a jak Pan ocenia testy AncestryDNA? Czy można te wyniki także przenieść do GEDmatch?
  Dziękuję za pomoc,
  Pozdrawiam, AR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry!

   Raczej dobrze - choć jest stosunkowo mało genetycznych krewnych z Polski i nie daje możliwości porównania wspólnych odcinków DNA między użytkownikami. Można wyniki przenieść do GEDmatchu.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 20. Dzień dobry.
  Gratuluję strony i zainteresowań. Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłem. Moje pytanie jest krótkie. Chciałbym się dowiedzieć nieco więcej na temat mojej rodziny (zarówno od strony ojca jak i matki). Chciałbym poznać swoich przodków bo ktoś w końcu musi uporządkować te informacje.Czy najlepiej taki materiał pobrać od rodziców czy od ich najstarszych z rodzeństwa, którzy są też najstarszymi żyjącymi z rodu? Z którego testu dowiem się najwięcej, w sensie gdzie zyli, kim byli itp? Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry!

   Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że zainteresowały Pana genetyczne dzieje rodziny. Ponieważ nie ma Pan możliwości zbadania DNA dziadków lub ich rodziców, najlepiej byłoby rozpocząć badania od Pana rodziców testem Family Finder (może go Pan zamówić tutaj). Zachęcałbym jednak Pana do zbadania oprócz DNA rodziców DNA ich rodzeństwa. Rodzeństwo ma DNA identyczny w ok. 50%. Pozostała połowa da Panu dostęp do tej części DNA dziadków, której nie odziedziczyli Pana rodzice i pozwoli na odkrycie dodatkowych krewnych.

   Pozdrawiam serdecznie, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 21. Dzień dobry, jestem o krok od decyzji, jednak nurtuje mnie jedna kwestia: kto ma dostęp do tych informacji na temat mojej rodziny, i w jaki potencjalnie niebezpieczny sposób może tymi informacjami rozporządzać. DNA to jednak daleko bardziej idące informacje niż data urodzenia czy bilingi telefoniczne. Czy znajdę gdzieś jakieś informacje traktujące o kontrowersjach dotyczących tych testów i dostępności ich wyników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry!

   Cieszę się, że zainteresowały Panią genetyczne dzieje rodziny. Być może powinienem kiedyś poświęcić temu tematowi osobny artykuł, ale badanie DNA jest najczęściej zupełnie bezpieczne. W przypadku FTDNA, dostępu do Pani wyników nie mają żadne osoby trzecie i tylko Pani może pobrać swoje surowe wyniki (nie mają takiej możliwości żadni odkryci krewni genetyczni). Oczywiście, gdyby zdecydowała się Pani upublicznić Pani surowe wyniki lub przenieść je do zewnętrznej bazy, warto zapoznać się z regulaminem danej strony i polityką prywatności. Jednak przeważnie - pomijając bardzo mało prawdopodobne ataki hakerskie - Pani dane są bezpieczne.

   Pozdrawiam i życzę ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 22. Dzień dobry. Bardzo chciałabym zrobić taki test i już byłam w trakcie zamawiania na FTDNA, który z tego, co czytałam, jest najlepszy, jednak... nie znalazłam opcji płacenia przelewem. FAQ jest wyraźnie napisane o możliwości metody PayPal. Czy to możliwe, żeby w XXI w. taki test był zarezerwowany tylko dla posiadaczy kart kredytowych? Pisałam dawno już do nich w tej sprawie, ale bez odzewu. Byłabym wdzięczna za odpowiedź, czy mogę nadal żywić nadzieje na zrobienie sobie testu genealogiczno genetycznego, czy mam o nim zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry! Cieszę się, że rozważa Pani zamówienie testu w FTDNA. Ja testy zamawiam, korzystając z karty. Nie jestem pracownikiem FTDNA, więc nie jestem w stanie Pani pomóc w kwestiach związanych z płatnością. Mam nadzieję, że uda się Pani pomyślnie złożyć zamówienie i odkryć wiele ciekawych informacji o rodzinnej przeszłości.

   Pozdrawiam, życząc pomyślnych przygód genealogiczno-genetycznych
   E.J.G.

   Usuń
 23. Dzień dobry.chcialabym się dowiedzieć o moim pochodzeniu. Problem jest taki,że nie mam żadnych krewnych. Moja matka była adoptowana.. ojca znałam ,ale również już nie żyje. Bardziej interesuje mnie pochodzenie mojej mamy z jakiego kraju pochodziła. Mam rodzeństwo Ale siostra zaginęła a brat ma innego ojca, ale i tak nie mamy kontaktu...jakie badania mam zamówić? gdyż tylko Dna pobrane będzie ode mnie.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry!

   W Pani sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby zbadanie atDNA (Family Finder). Test może Pani zamówić, klikając tutaj.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 24. Jakie badanie mam zrobić żeby ustalić pochodzenie. Ja - mama - dziadek - pradziadek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli interesuje Pana pochodzenie ojczystego dziadka matki, to najlepiej zbadać potomka pradziadka z możliwie najstarszego pokolenia testem autosomalnym (np. Family Finder). Jeśli chciałby się Pan dowiedzieć więcej o bezpośredniej męskiej (nazwiskowej) linii pradziadka, należałoby wówczas znaleźć krewnego pradziadka w męskiej linii i zbadać jego chromosom Y (najlepiej zacząć od Y-37).

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 25. Dzień dobry! Chciałabym znaleść swoje polskie korzenie. Czy obowjązkowe dołączenie wyników moich rodziców(to trudne ze strony zorganizacyjnej- oni znajdują się w innym Państwie) Jakie badania mam zamówić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,

   jeśli nie ma Pani możliwości zbadania rodziców, to najlepiej zacząć od zbadania atDNA możliwie najstarszego pokolenia (np. dziadkowie, rodzeństwo dziadków i rodziców). Jeśli nie jest to możliwie, pozostaje wówczas zbadanie siebie testem autosomalnym (np. Family Finder). Nie wiem, gdzie mieszkają Pani rodzice, ale FTDNA wysyła testy do niemal wszystkich krajów - warto rozważyć zbadanie DNA rodziców, ponieważ nie po wszystkich przodkach dziedziczymy DNA.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 26. Mieszkam w USA w Californii , jaka firme moze pan polecic do badan genealogicznych haplogrup.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwym wyborem byłby Family Tree DNA, ze względu na największą bazę testów Y-DNA i mtDNA i możliwość wyszukiwania krewnych na podstawie Y-DNA i mtDNA.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 27. Czy robiąc badania np Family Finder ojcu i ciotce, a później sobie mogę podawać tylko swoje dane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda z tych próbek powinna mieć osobne konto, ale w ustawieniach konta można wpisać swój własny adres pocztowy i elektroniczny dla ułatwienia poszukiwań. Najwygodniej przy zamawianiu testu jest podać swoje imię i nazwisko, a po odesłaniu próbki zmienić ustawienia konta na imię i nazwisko osoby badanej, żeby uniknąć pomyłek i usprawnić poszukiwania. Należy tylko pamiętać, by przy zamawianiu testu podać płeć osoby badanej. Test autosomaly może Pan zamówić, klikając tutaj.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 28. Witam, mam bardziej technicze pytnie - w jaki sposób można bezproblemowo przesłac wymazówki z pobranym z oliczka DNA z Polski do Stanów? Firmy kurierskie zwracają je z poowodu obecności płynu w fiolce z wymazówką jako "niebezpieczne"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Testy z FTDNA odsyłam poleconym listem priorytetowym i przesyłki zawsze docierają bez kłopotów. Proszę spróbować w ten sposób wysłać próbki.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 29. Dzień dobry. Chciałabym zrobić prezent osobie, którą interesują zagadnienia związane z pochodzeniem etc. Niestety nie ma możliwości, żeby zbadać starsze pokolenia. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz to, że chcielibyśmy wyciągnąć jak najwięcej informacji z tych badań proszę o opinię, które w takim wypadku warto zamówić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy rozpoczynaniu przygody z badaniami genetycznymi najlepiej jest zamówić test autosomalny, np. Family Finder (może go Pani zamówić tutaj). Jeśli pozwala na to budżet, można też dodatkowo zamówić test Y-37 (badający pochodzenie w bezpośredniej męskiej linii - test może być wykonany tylko przez mężczyznę) i mtDNA (pochodzenie w bezpośredniej żeńskiej linii).

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 30. Witam,

  proszę o radę w jaki sposób odesłać próbki do badania Family Finder.

  Skorzystałam z kuriera DPD ale zatrzymali przesyłkę z powodu wykrycia towarów zabronionych.

  Czy przewóz próbek jest zgodny z regulaminem poczty polskiej czy też istnieje ryzyko, że gdzieś po drodze zatrzymają taką paczkę?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość osób odsyła próbki Family Finder jako list polecony priorytetowy - nie spotkałem się do tej pory z sytuacją, żeby przesyłka nie dotarła.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 31. Dzień dobry Panie Eryku,

  Zamówiłem test autosomalny w FTDNA dla swojej Mamy, czy jest możliwość wyłuskania z tego testu informacji dotyczącej haplogrupy mtDNA?

  Serdecznie pozdrawiam, Ireneusz Kowalewski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie,

   niestety nie ma możliwości wyłuskania tych informacji, dlatego że autosomalny test (Family Finder) nie obejmuje DNA mitochondrialnego. Dla celów genealogicznych należałoby zamówić pełne sekwencjonowanie mtDNA (może je Pan zamówić tutaj).

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 32. Dzień dobry.
  Jeśli zależy mi wyłącznie na wynikach etnicznych to jaki test powinienem zrobić?
  Z tego co zrozumiałem to należało by wykonać test Family Tree na jak najstarszym pokoleniu mojej rodziny Tak?
  Pozdrawiam, Wiktor

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie bardzo rozumiem jaki sens ma test Family Finder przy tak jeszcze małej liczebności przebadanych próbek ? Jest to raczej wyłudzanie DNA przez firmy od nieświadomych ludzi, którzy jeszcze za to płacą.

  OdpowiedzUsuń
 34. dokladnie tak w koncu dowiedza sie ze sa pochodzenia kaukasian white.

  Czy na podstawie szczatkow z grobu
  mozna dowiesc ze Kobieta jest corką
  pochowanego?
  Moja ciocia nigdy nie widziala swego ojca,
  podobno lezy w grobie? Ale byly to czasy sb nkwd i tego czlowieka nikt nie widzial w trumnie.


  OdpowiedzUsuń
 35. Eryku, a czy mógłbyś wypowiedzieć się w kontekście testów MyHeritage. Czy nie jest tak że test DNA raz zrobione możemy uploadować w różne miejsca, więc nie jest tak istotne gdzie ten test robimy? Dziękuję i pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam, gratuluję bo blog jest bardzo merytoryczny. Przeczytałem chyba wszystko ale chciałem się jeszcze upewnić. Chcę zrobić test DNA mojego ojca. Z uwagi na jego wiek i stan zdrowia mogę nie mieć już dużo czasu. Czy jeżeli teraz wykupię test Family Finder to w przyszłości, po jego śmierci, z pobranego materiału genetycznego będę mógł zlecić test Y-DNA ?
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam, chcę zrobić bardzo dokładne badania genetyczne, ze strony ojca i matki, jakie badania warto zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam serdecznie
  Ostatnio zrobiłem genealogiczne testy DNA i jak ktoś mógłbym mi wyjaśnić to stwierdzenie

  Krewny 8. stopnia - krewny 12. stopnia w linii bocznej

  Jakie to jest pokrewieństwo

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 39. Dzień dobry,

  prosze o pomoc i odpowiedź na pytanie. Chciałbym wykonać badanie DNA które na początek odpowiedziało by na pytanie i pochodzenie etniczne moich przodków (bałtowie, skandynawowie etc) ewentualnie dokładniejsze dane. Jaki test powinienem zamówić. Czy taki test można później po jakimś czasie rozszerzyć (podobno próbki są zamrażane) o krewnych, lub "bliźniaków" genetycznych
  Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 40. Dzień dobry, a co Pan myśli o firmie 24Genetics z Hiszpanii, która - jak się wydaje - oferuje bardzo kompletne testy?

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.