Zamów test DNA

/
26 Comments
Badanie DNA Polaków (i nie tylko Polaków!) jest niesłychanie ciekawe. Każdy z nas ma w swoich komórkach zapisaną niepowtarzalną historię genetyczną, która tylko czeka na odkrycie i ocalenie od zapomnienia. Test DNA może odpowiedzieć nam na pytania dotyczące zarówno niedawnych przodków, jak i tych, którzy żyli na długo przed wprowadzeniem ksiąg metrykalnych. Poniższy tekst pomoże Ci wybrać najwłaściwszy test dla Twoich potrzeb.Jeśli interesuje Cię jedno z poniższych zagadnień:

 • Zbadanie wielu linii genealogicznych (nie tylko bezpośredniej męskiej lub żeńskiej)
 • Odtwarzanie DNA przodków
 • Szukanie krewnych z mieszanych linii (z całego świata)
 • Wyniki etniczne
 • Cechy wyglądu (np. barwa tęczówki, typ uzębienia itd.)
 • Kwestie zdrowotne (podwyższona lub obniżona podatność na choroby o podłożu genetycznym)

To znaczy, że najlepszym wyborem byłoby zamówienie testu Family Finder, który bada wszystkie autosomy (chromosomy 1-22) oraz chromosom X. Żeby zamówić ten test DNA, proszę kliknąć tutaj.

Uwaga: Ze względu na utratę genetycznych przodków (więcej na ten temat tutaj) test Family Finder najlepiej zamawiać w pierwszej kolejności dla osób z najstarszego pokolenia (np. lepiej zbadać DNA autosomalny rodzica niż swój).

_____

Jeśli interesuje Cię zbadanie wyłącznie bezpośredniej linii męskiej (test ten mogą wykonać tylko mężczyźni), to właściwym wyborem byłoby zamówienie testu Y-37, Y-67 lub Y-111. Badana on tzw. krótkie powtórzenia tandemowe (KPT, ang. STR) na chromosomie Y - który w niemal niezmienionej formie przekazywany jest z ojca na syna. Żeby zamówić ten test genetyczny, proszę kliknąć tutaj.

_____


Jeśli interesuję Cię zbadanie bezpośredniej  linii żeńskiej (matka, macierzysta babka, matka macierzystej babki itd.), to właściwym wyborem byłoby zamówienie pełnej sekwencji DNA mitochondrialnego. Jest to jedyny test badający DNA mitochondrialny, który ma zastosowanie genealogiczne. Żeby zbadać swój DNA mitochondrialny, proszę kliknąć tutaj.26 komentarzy:

 1. Czy ten test Family Finder, pozwala rowniez na badanie krotkich powtorzen tandemowych umozliwiajacych badanie linii meskiej?

  Pozdrawiam
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 2. Test Family Finder bada wyłącznie chromosomy 1-22 i chromosom(y) X. Gdyby był Pan zainteresowany zbadaniem dodatkowo chromosomu Y, należałoby domówić co najmniej Y-37 - ten test bada krótkie powtórzenia tandemowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za odpowiedz. Czym sie roznia te testy Y miedzy soba? Rozumiem, ze iloscia markerow, ze czym wiecej markerow tym test dokladniejszy. Ale co to znaczy w praktyce?

  OdpowiedzUsuń
 4. Im więcej markerów, tym dokładniej można oszacować haplogrupę i pokrewieństwo z genetycznymi krewnymi - większość osób decyduje się na test Y-37 lub Y-67.

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, to jest dla mnie zrozumiale. Pytam o to jak w praktyce przeklada sie na wyniki? Jak bardzo doladniejsze bedzie badanie Y-111 od Y-67 (pytam o interpretacje wynikow)? Czy jest jakies bardziej szczegolowe badanie niz Y-111?

  Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Eryku,

  Jest jakas szansa na uzyskanie odpowiedzi, nie ukrywam, ze temat dla mnie jest wyjatkowo frapujacy, a tematyka niestety dosc skomplikowana.

  Pozdrawiam
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj Eryku,

  Jest jakas szansa na uzyskanie odpowiedzi, nie ukrywam, ze temat dla mnie jest wyjatkowo frapujacy, a tematyka niestety dosc skomplikowana.

  Pozdrawiam
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, przeoczyłem komentarz - trudno zawczasu przewidzieć, ile dodatkowych informacji można zyskać, wykonując test Y67 zamiast Y37, zależy to m. in. od haplogrupy, liczby krewnych genetycznych itd. W Family Tree DNA najbardziej zaawansowanym testem chromosomu Y jest Big Y, który bada zarówno PPN-y, jak i KPT-y (Big Y pozwala na odkrycie nowych mutacji). Można go zamówić po wykonaniu testu przynajmniej Y37 (który daje dostęp do wyszukiwarki genetycznych krewnych). Jeszcze bardziej zaawansowanym testem od Big Y jest Y Elite 2.1, który jest oferowany przez Full Genomes Corporation. Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych odkryć genealogiczno-genetycznych!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm, jednej rzeczy nie rozumiem. Dlaczego najlepiej zacząć od Family Tree DNA a nie Ancestry? Bo przechowują próbki? Dlaczego to jest przydatne? Dlaczego mozliwość ponownego przebadania DNA może się przydać?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku badania starszych krewnych (od których powinno się zaczynać ze względu na utratę przodków genetycznych), przechowywanie próbki DNA pozwala na wykonanie dodatkowych testów w przyszłości (np. pełne sekwencjonowanie DNA mitochondrialnego), kiedy pobranie próbki może już nie być możliwe. Jeśli budżet na to pozwala, to można wykonać w AncestryDNA test autosomalny, wyniki przenieść do bazy FTDNA i zbadać w FTDNA chromosom Y - wtedy zabezpiecza się próbkę do dalszych badań i jednocześnie uzyskuje się dostęp do dwu baz.

   Usuń
 11. Szanowny panie Eryku,

  jesli chce zdobyc jak najwiecej informacji o przodkach moich rodzicow, ktore testy by pan polecal ?

  pozdrawiam,

  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani!

   W Pani sytuacji polecałbym przede wszystkim zbadanie autosomalnego DNA najstarszych członków rodziny (czyli Family Finder). W pierwszej kolejności dziadkowie, w drugiej ich rodzeństwo itd. Powodem, dla którego najlepiej zacząć badania od najstarszych członków rodziny, jest ubytek przodków genetycznych. Jeśli jest jakaś konkretna męska linia rodziny, która Panią szczególnie interesuje, to można jako uzupełnienie zbadać również chromosom Y jej męskiego przedstawiciela, najwięcej jednak informacji zawiera właśnie test Family Finder. Zbadanie DNA mitochondrialnego może być również ciekawe, ale jest to test, który daje najmniej informacji pod względem genealogicznym i ma największą wartość przy weryfikowaniu konkretnych hipotez (np. czy dwie osoby były siostrami rodzonymi, czy stryjecznymi) lub gdy interesuje Panią, od której z siedmiu córek Ewy pochodzi Pani linia (więcej na ten temat tutaj).

   Podsumowując - najlepiej jest rozpocząć genealogiczno-genetyczną przygodę od zbadania atDNA najstarszych pokoleń w rodzinie.

   Życzę wielu ciekawych odkryć!
   E. J. G.

   Usuń
 12. Ja chciałam zapytać czy wspomniany test (Family Finder) określa ściśle pochodzenie (narodowość) czy też jest ogólnikowy w udzielaniu odpowiedzi(typu pochodzenie Europa Środkowa, co równie dobrze może oznaczać pochodzenie polskie, słowackie, czeskie, węgierskie). Ze względu na swoje mieszane korzenie chciałabym posłużyć się jakimś testem, który możliwie dokładnie potwierdzi różne informacje z historii rodziny.

  Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Szanowna Pani!

  Sam test Family Finder podaje co prawda stosunkowo ogólne tereny (np. Europa Wschodnia), ale surowe wyniki może Pani za darmo przenieść do bazy GEDmatch, żeby skorzystać z dokładniejszych kalkulatorów etnicznych (z podziałem na narody, takie jak Węgrzy, Polacy, Czesi itd.). Kolejną wskazówką byłaby lista genetycznych krewnych, wśród których mogą znaleźć się osoby z poszukiwanych przez Panią grup etnicznych. Podsumowując - w Pani przypadku zachęcałbym do zamówienia testu Family Finder i przeniesienia wyników do GEDmatchu. Jeśli to możliwe, proszę zacząć od badania DNA najstarszych członków rodziny (ze względu na ubytek przodków genetycznych).

  Życzę wielu ciekawych odkryć!
  E.J.G.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję za ten inspirujący artykuł. Mam pytanie odnośnie czasu trwania badań. Jak długo trzeba czekać na wynik badania? Moim pomysłem jest zrobienie testu Family Finder tacie na Święta :) Czy wyniki można dostać w wersji polskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że artykuł zachęcił Pana do poszukiwań. Od momentu otrzymania próbki przez laboratorium na wyniki testu Family Finder czeka się zazwyczaj około dwóch miesięcy. Wyniki są co prawda w języku angielskim, ale samego tekstu jest niewiele (większość to mapy, diagramy, listy krewnych itd.).

   Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych odkryć!
   E.J.G.

   Usuń
 15. Ciekawa strona i artykuły. Mam pytanie - jesli Family Finder bada 111 markerów, a np. projekt NatGeo Next Generation 200 czy 300 tys. markerów, to jest to drastyczna różnica, co Pan sądzi o projekcie NatGeo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Family Finder bada ponad pół miliona polimorfizmów. Wydaje mi się, że pisząc o 111 markerach, miał(a) Pan(i) na myśli test Y-111, który bada 111 krotkich powtórzeń tandemowych (nie można ich porównywać do polimorfizmów). Informacje, które uzyska Pan z Geno 2.0 na temat chromosomu Y i DNA mitochondrialnego są zbyt szczątkowe, by mogły być wykorzystane do odszukiwania krewnych genetycznych. Autosomalna część testu jest co prawda kompatybilna z FTDNA, ale przeniesienie wyników jest dodatkowo płatne (ok. 150 zł). Oczywiście popieram każdy projekt, który przyczynia się do lepszego poznania naszej genetycznej przeszłości, ale z punktu widzenia konsumenta korzystniejsze jest zamówienie testu w FTDNA. Wyniki z FTDNA również można wykorzystać do badań naukowych (jeśli wyrazi na to zgodę osoba badana). Pozdrawiam i życzę ciekawych odkryć!

   Usuń
 16. tego się obawiałem, że jak laik zapyta fachowca to trzeba będzie sprawdzać znaczenie połowy słów :)
  mówiąc krótko porównanie obu testów to porównanie jabłek do gruszek? inny test i inny cel testu?
  Chcę zrobić test FTDNA dla paru najstarszych żyjących osób w rodzinie, czyli 2 babcie i dziadek oraz ojciec jako brakujące ogniwo (brak drugiego dziadka) - co by Pan polecił, które testy? Myślę, że w tej sytuacji sobie nie ma sensu robic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, jeśli może Pan zbadać dwoje macierzystych dziadków, ojczystą babkę i ojca, to nie ma już sensu z genealogicznego punktu badać swojego DNA (chyba że chciałby się Pan dowiedzieć, po których dziadkach ma Pan najwięcej DNA). W pierwszej kolejności najlepiej zamówić dla czworga testy autosomalne (może Pan to zrobić, klikając tutaj) - dlatego że atDNA tracimy najszybciej. W drugiej kolejności warto zamówić ojcu oraz macierzystemu dziadkowi testy badające chromosom Y (tutaj), żeby poznać haplogrupy i dowiedzieć się więcej o bezpośrednich męskich liniach.

   Usuń
 17. Probuje sprawdzic hipoteze robocza: czy Magnus komes wroclawski byl protoplasta rodu Zaremba w Polsce? Magnus był prawdopodobnie synem Harolda III zabitego przez wojska Wilhelma Zwyciezcy pod Hastings w 1066 r. Byl pallatynem czasow Boleslawa Smialego, potem komesem Mazowsza.Magnus byl z pochodzenia Skandynawem (ale ze slowianskim rodowedem przez Swietoslawe - corke Mieszka I i Dobrawy, krolowa Danii i Norwegii). Wykonalem test Y-DNA dla ostatnich meskich potomkow jednej z rodzin Zarembow. Maja haplogrupe R-M198. Ponad 100 krewnych genetycznych na poziomie 12 jest Skandynawami.Tylko kilku jest z Polski, pojedyncze Litwa, Bialorus, Czechy, GB, Niemcy.Prof Teresa Kiersnowska twierdzi, ze w 1966 r odkopala szczatki Magnusa w Czersku. Czy ma sens zbadanie Y-DNA tych szczatkow? Moim zdaniem, jesli te szczatki maja taka sama haplogrupe (rzadka w Skandynawii i w Polsce), to hipoteza jest mocniejsza. Pytalem FTDNA jak pobrac probke z tych szczatkow do zbadania Y-DNA. Dostalem uprzejma odp z ktorej niewiele rozumiem: Hi Eugeniusz. An SNP test can often be more telling. The premium test is the BigY, but it is expensive. Once or twice a year (always at the end of the calendar year) they run a sell. There is a SNP test of lesser cost at FTDNA. There is also another site, run by a former scientist at FTDNA, called YSeq(http://www.yseq.net/). They are very reasonable and have a M458 and a L1029 panel. I suggest you join the R1a group at FTDNA.
  Kind Regards,
  Steve Socci

  Co Pan radzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mógłby Pan proszę skontaktować się ze mną w tej sprawie pod adresem kontakt[at]genealogiagenetyczna.com?

   Pozdrawiam
   E.J.G.

   Usuń
 18. W moim przypadku nie mam już ani dziadków, ani rodziców. Od jakiego testu rozpocząć badanie by wynik był możliwie "bogaty" w informacje.
  Jolanta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli może Pani zbadać rodzeństwo dziadków lub rodzeństwo rodziców, to warto zacząć od zamówienia im testów Family Finder (może je Pani zamówić, klikając tutaj). Jeśli nie ma takiej możliwości, to proszę zacząć w pierwszej kolejności od zbadania siebie autosomalnym testem (Family Finder). Jeśli ma Pani rodzeństwo, to warto je również zbadać tym samym testem. Jeśli interesuje Panią także historia bezpośredniej męskiej linii Pani rodu, to oprócz wspomnianego testu, warto zamówić bratu (lub innemu męskiemu krewnemu w nieprzerwanej męskiej linii) test Y-37.

   Pozdrawiam i życzę ciekawych odkryć!
   E.J.G.

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.