n Genealogia genetyczna: Po co badać DNA?

Po co badać DNA?

Test DNA może przynieść wiele korzyści każdemu. Bez względu na to, czy Twoje drzewo sięga średniowiecza, czy kończy się na XX wieku, w genach zapisana jest rodzinna historia, której często na próżno szukać w archiwach.

Przed zamówieniem testu warto rozważyć liczne jego zalety. Poniżej lista pięciu najważniejszych:

1. Odkrycie nowych krewnych

Zbadanie DNA pozwala na odkrycie krewnych, o których wcześniej nie mieliśmy zielonego pojęcia. Zakładając, że nasi przodkowie mieli ok. 2-3 dzieci, każdy z nas ma ok. 38 krewnych w drugiej linii (wspólni pradziadkowie), 190 w trzeciej linii i 940 w czwartej. W piątej linii (wspólni prapraprapradziadkowie) liczba wzrasta do 4 700! W rzeczywistości liczby te są znacznie zaniżone (ze względu na wysoką dzietność w poprzednich pokoleniach). Przy takiej ilości krewnych tradycyjne metody genealogiczne często zawodzą (ze względu na niespodziewane migracje).

2. Odkrycie nowych przodków

Jeśli odnajdziemy genetycznego krewnego, mamy sporą szansę, że będzie on miał bardziej rozbudowane drzewo genealogiczne od nas. Nawet jeśli nasz krewny nie będzie wiedział więcej o przodkach (większość Amerykanów z polskimi korzeniami wie niewiele o przedemigracyjnej historii rodziny), to niemal na pewno będzie wiedział sporo o swoich bocznych liniach. Mnie samemu udało się nawiązać współpracę genealogiczną z krewnymi, których nigdy bym nie znalazł, gdybyśmy nie mieli wspólnego DNA.

3. Potwierdzenie drzewa genealogicznego

Test DNA może potwierdzić naszą “papierową” genealogię. Czasem część akt nie zachowała się, przez co musimy wybrać najbardziej prawdopodobne rozwiązanie genealogiczne, posiłkując się pomocniczymi danymi – dziedziczonymi imionami, nazwiskami rodziców chrzestnych itd. Słuszność naszych hipotez może potwierdzić test genetyczny. Dodatkowo sytuację komplikuje różnica między biologicznymi rodzicami a rodzicami prawnymi. W przeszłości przypadki adopcji często były nieodnotowywane. Tak samo jak i dziś, zdarzało się, że ojcem dziecka był w rzeczywistości ktoś inny niż mąż matki. Test genetyczny może tę możliwość wykluczyć lub ją potwierdzić.

4. Pochodzenie etniczne

Do jakich grup etnicznych należeli nasi przodkowie? Czy byli wśród nich Ormianie, Tatarzy, Żydzi lub Niemcy? Test genetyczny jest w stanie określić nasze podobieństwo do tych i wielu innych grup.

5. Wyniki zdrowotne

Jeśli poza kwestiami genealogicznymi interesuje Cię, czy masz zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych chorób o podłożu genetycznym, istnieje możliwość pobrania darmowego programu komputerowego, który na podstawie wyników DNA stworzy raport zdrowotny. Warto wiedzieć, na co jest się narażonym, żeby móc zawczasu wprowadzić odpowiednie zmiany w trybie życia, które pozwolą obniżyć ryzyko zapisane w genach.

6 komentarzy:

 1. W lipcu urodzi mi się syn.
  Kiedy najwcześniej mogę mu zrobić test DNA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku dzieci najwygodniejsze jest pobranie materiału szczoteczkami wymazowymi z wewnętrznej strony policzka (po ok. 30 sekund na każdy policzek). Jeśli tylko jest praktycznie możliwe pobranie w ten sposób DNA od dziecka i rodzic wyraża na badanie zgodę, nie ma przeciwwskazań by je wykonać. Autosomalny test ze szczoteczkami wymazowymi może Pan zamówić, klikając tutaj.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 2. Interesują mnie wyniki zdrowotne - jaki program służy do stworzenia raportu zdrowotnego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po otrzymaniu wyników testu autosomalnego (np. Family Finder) może Pani wygenerować raport zdrowotny, korzystając z programu Promethease.

   Pozdrawiam, życząc wielu ciekawych odkryć
   E.J.G.

   Usuń
 3. Dziękuje za informacje , szkoda tylko że już skończyła się promocja

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Eryku!Jestem bardzo wdzięczna za tego bloga!Kilka lat nosiłam się z zamiarem zbadania DNA,jestem zupełnym laikiem,a dzięki temu,co Pan tu tworzy łatwiej mi będzie odnaleźć się w temacie.Wdzięczna jestem za wskazówki jak odczytywać wyniki testu,to bardzo pomocne!Cieszę sir,ponieważ okazało się,że zypełnie intuicyjnie wybrałam najlepszy a możliwych,pod kątem tego,czego suzuka, FamilytreeDna :).Chcę powiedzieć dziękuję and keep up good work!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.