n Genealogia genetyczna: O mnie

O mnie

Eryk Jan Grzeszkowiak, MSc (Edin), BA (Ebor)

Genealogią interesuję się od ponad piętnastu lat, a pierwszy test genetyczny wykonałem w 2013 roku. Obecnie pracuję jako doktorant na Uniwersytecie Edynburskim (Instytut Ushera), zajmując się epidemiologią genetyczną. Jestem autorem pierwszego w Polsce kursu uniwersyteckiego z genealogii genetycznej, który wykładałem na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w roku akademickim 2020/2021. Obecnie genealogię genetyczną wykładam na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow. Ukończyłem studia magisterskie z zakresu genetyki złożonych cech ludzkich również na Uniwersytecie Edynburskim. Jestem także absolwentem studiów pierwszego stopnia na kierunku filozofia, politologia i ekonomia na Uniwersytecie w Jorku w Anglii, który w uznaniu osiągnięć dodatkowych przyznał mi Nagrodę Jorku. Interesuję się także heraldyką i językoznawstwem.

Niektóre z projektów genealogicznych w które się angażuję to Poznan Project i BaSIA. W ramach obu tych przedsięwzięć zindeksowałem dotychczas ponad 15 000 łacińskich i niemieckich wpisów metrykalnych z XIX wieku, głównie z obszaru Wielkopolski. Moje artykuły z dziedziny genealogii genetycznej ukazują się w czasopiśmie "More Maiorum". Jestem współzałożycielem projektu badawczego "Silesia (Śląsk)", którego misją jest zgłębianie genetycznego dziedzictwa mieszkańców Śląska i ich potomków. Założyłem i prowadzę projekt "Piast Dynasty" badający genetyczne dziedzictwo potomków Piastów. Należę do Międzynarodowego Stowarzyszenia Genealogii Genetycznej i Amerykańskiego Stowarzyszenia Genetyki Człowieka.

Niewielka część mojej genealogii dostępna jest na stronie Potomkowie Drwęskich. Bardzo proszę o kontakt krewnych z tej linii, zwłaszcza tych, którzy byliby zainteresowani badaniami genealogiczno-genetycznymi.

Mam nadzieję, że wraz z rosnącą popularnością genealogii genetycznej testy DNA otworzą drzwi do coraz to nowych odkryć w genealogii Polaków - czego życzę wszystkim Czytelnikom.

Anglojęzycznych Czytelników zapraszam do odwiedzenia mojego angielskiego blogu o genealogii genetycznej: Gene Gest.


Żeby otrzymywać newsletter "Genewieści" z nowinami genealogiczno-genetycznymi, proszę kliknąć tutaj.
Obsługiwane przez usługę Blogger.